Planując wyprawę w góry chcemy mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Nie możemy zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Od poszukiwania kwatery po układanie marszruty. Na to wszystko potrzeba czasu, który moglibyśmy wykorzystać na odpoczynek i wędrówki.

Dlatego, naszym zdaniem warto poświęcić jeden lub dwa wieczory by ustalić na spokojnie szczegóły. Po pierwsze powinniśmy dobrać hotel tak, żeby był w pobliżu tras, które nas interesują czy punktu, np. w którym planujemy odpoczywać wieczorami. Zależy nam na śniadaniu, czy może całodobowej, dostępnej dla wszystkich kuchni? Siadając do tego mamy szansę wybrać zadowalające nas miejsce, a nie to, co zostało na koniec.

Kwintesencją urlopu w górskich miejscowościach turystyczny są wyprawy na szlak. Nie inaczej jest na Podhalu. Ruszając w Tatry, już na miesiąc przed wycieczką zabieramy się do lektury „Ceperskiego przewodnika po Tatrach polskich i słowackich”, który można kupić na stronie wydawcy pod adresem: https://przewodnik-po-gorach.pl/sklep/

Dlaczego właśnie ten tytuł jest tak interesujący? Po pierwsze został napisany przez człowieka, który kochał góry. Szlaki w Tatrach opisane przez Mieczysława Tarczyńskiego były pokonane przez autora o własnych siłach. Stąd drugi plus tytułu, opisy tras są dokładne i rzetelne, nawet czasem korygują informację zamieszczane na słupach. W połączeniu z lekkim piórem, tworzy całość - wciągającą lekturę, pozwalającą przenieść się na szlak oczyma wyobraźni, zamim zagośmy na miejscu. Przedstawione są dodatkowo schematy szlaków pozwalające wcześniej ocenić jego trudność. Smaczku dodaje też pozostawienie miejsca na wpisanie daty pierwszego podejścia.

Sam „Ceperski” to nie tylko opisy szlaków, ale też najpotrzebniejsza wiedza dla przyszłych turystów. Z przewodnika dowiemy się, jak robić piękne zdjęcia, gdzie szukać schronisk, jak zapakować plecak. Łatwiej zrozumiemy również warunki pogodowe w Tatrach, nauczymy się je interpretować. Dodatkowo poznamy faunę i florę gór. Dzięi czemu staniemy się bardziej świadomymi turystami. Są też "lżejsze" tematy, jak anegdoty. 

Trzecie wydanie Przewodnika zostało poszerzone również o opisy szlaków w Tatrach Słowackich, dzięki czemu mamy szansę poznać zupełnie nowe trasy. Warto zaznaczyć, że opisy zawierają również górskie stawy i jaskinie, które mogą stanowić doskonałe urozmaicenie w czasie wędrówki.

W ofercie dostępna jest nie tylko wersja w języku polskim. "Ceperski przewodnik" został wydany również w języku angielskim. Co ciekawe, wydawnictwo, idąc z duchem czasu opracowało również e booka. Bez dwóch zdań pozycja jest godna uwagi i zasługuje na miejsce w Twojej biblioteczce.